Parafia p.w. Świętej Trójcy w Stęszewie

strona główna

informator parafii

ogłoszenia parafialne

plan kolędy

z życia parafii

sanktuarium maryjne

sakramenty św.

grupy duszpasterskie

kalendarz parafialny

duszpasterstwo rodzin
(kurs przedmałżeński, poradnia dla narzeczonych)

historia parafii

cmentarz

galeria

kontakt


 

STĘSZEW MARYJNY

    Kult Matki Bożej w Stęszewie od dawien dawna był bardzo żywy. Łaskami słynąca niewielkich rozmiarów figura Maryi Niepokalanej była tu otaczana szczególną czcią od zawsze. Świadczą o tym dawne zapiski kronikarskie o uzyskanych łaskach oraz liczne rzesze pielgrzymów przybywających niegdyś do Stęszewskiego Sanktuarium, jak potocznie nazywano kościół pod wezwaniem Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny. Mając na względzie coraz bardziej rozwijający się kult Matki Bożej w naszym mieście, ks. Metropolita Arcybiskup Antoni Baraniak w 1971 roku wydał oficjalny dekret ustanawiający kościół filialny pod wezwaniem Najświętszej Maryi Panny jako sanktuarium diecezjalne.

    W bliższym naszym najnowszym czasom 1998 roku Rada Miasta i Gminy Stęszew wyraziła wolę, aby Najświętszą Maryję Pannę obrać za duchową Patronkę miasta. Przyjęcie tej uchwały było odpowiedzią na wniosek, który wpłynął od ks. proboszcza i mieszkańców Stęszewa o nadanie miastu tego właśnie patronatu, motywując odpowiednio swój wniosek: "Matka Boża od wieków otoczona jest szczególną czcią i nazywana przez mieszkańców Stęszewa i ziemi stęszewskiej Panią Stęszewa i okolicy".

    We współczesne dzieje miasta szczególnie wpisała się data 10 września 2005 roku. Tego dnia ks. Arcybiskup Metropolita Stanisław Gądecki oficjalnie ogłosił Najświętszą Maryję Pannę Patronką Stęszewa. W uroczystej Mszy Świętej, odprawionej na stęszewskim Rynku, uczestniczyło ponad dwa tysiące osób. Następnie po procesyjnym przejściu do Sanktuarium, przed łaskami słynącą figurą Matki Bożej z Dzieciątkiem odśpiewano uroczyste Te Deum laudamus – Ciebie, Boga wysławiamy jako wyraz radości i dziękczynienia za wielowiekową matczyną opiekę Maryi. Trwałym upamiętnieniem tego wyjątkowego wydarzenia jest ustawiona na Rynku kapliczka, w której umieszczono kopię figury Matki Bożej Stęszewskiej.


STĘSZEW PIELĘGNUJĄCY SWOJĄ PRZESZŁOŚĆ

    Kościół w Polsce od zarania nie tylko głosił Ewangelię, ale czynnie uczestniczył w życiu Narodu. Cieszył się z jego zwycięstw, był bliski ludu, kiedy przychodziły klęski. Tak było zawsze i tak być powinno obecnie, kiedy próbuje się jego działalność zamknąć w zakrystii.

    Pamiętny w Europie, a także w Wielkopolsce był rok 1848, kiedy Wiosna Ludów ożywiła w naszym zniewolonym społeczeństwie nadzieje na odzyskanie niepodległości. Tak było i w Stęszewie, kiedy na miejscowym Rynku w dniu 6 maja 1848 roku mieszkańcy wybrali polskie władze, które zostały zaprzysiężone w naszym parafialnym kościele, i – wprawdzie bardzo krótko – ale świętowano w mieście niepodległość.

    W 160. rocznicę tego wolnościowego zrywu parafia stęszewska za zgodą miejscowych władz samorządowych postanowiła ufundować na płycie Rynku przed Pomnikiem 600-lecia miasta odpowiednią tablicę, upamiętniającą to historyczne wydarzenie. W dniu 6 maja 2008 roku uroczystą Mszę Świętą w kościele parafialnym odprawił i patriotyczne kazanie wygłosił ks. infułat Marian Fąka. Po przejściu na Rynek i oddaniu honorów, ks. Infułat poświęcił historyczną tablicę, a przedstawiciele społeczeństwa miasta i gminy oddali hołd naszym bohaterom przy bardzo licznym udziale mieszkańców. To świętowanie zakończył pokaz musztry paradnej w wykonaniu orkiestry sił powietrznych.


TYM STĘSZEW ŻYJE DZISIAJ

    Przed kilkoma laty z inicjatywy warszawskiej Parafiady powstał pomysł posadzenia 21 tysięcy dębów dla uczczenia pamięci 21 tysięcy Polaków zamordowanych w Katyniu w 1940 roku. Z analogiczną propozycją posadzenia 4 dębów upamiętniających dwóch oficerów, lekarza i policjanta urodzonych w Stęszewie, którzy znaleźli się w szeregu ofiar zbrodni katyńskiej, ks. proboszcz zwrócił się do lokalnych stęszewskich władz. Po wspólnym uzgodnieniu miejsca posadzenia naszych dębów parafia przystąpiła do realizacji tego przedsięwzięcia. Między czterema dębami został ustawiony obelisk z tablicą o następującej treści:    Pamiętny w Europie, a także w Wielkopolsce był rok 1848, kiedy Wiosna Ludów ożywiła w naszym zniewolonym społeczeństwie nadzieje na odzyskanie niepodległości. Tak było i w Stęszewie, kiedy na miejscowym Rynku w dniu 6 maja 1848 roku mieszkańcy wybrali polskie władze, które zostały zaprzysiężone w naszym parafialnym kościele, i – wprawdzie bardzo krótko – ale świętowano w mieście niepodległość.

    Stęszewski oddział Akcji Katolickiej ks. proboszcz poprosił o zorganizowanie części artystycznej. Po przemówieniach odbył się koncert orkiestry wojskowej i recytacja poezji katyńskiej, odsłonięcie tablicy przez Burmistrza naszego miasta, poświęcenie dębów przez ks. Proboszcza i złożenie kwiatów przez przedstawicieli społeczności przy udziale 20 pocztów sztandarowych, bardzo licznej rzeszy mieszkańców miasta i okolicy.

   Wypada tu jeszcze dodać, że wiadomość o posadzonych dębach w Stęszewie dotarła do Warszawy. Na początku kwietnia 2010 roku z Kancelarii Prezydenta RP, a dokładnie od Prezydenta Lecha Kaczyńskiego prezes Akcji Katolickiej otrzymał bilet zapraszający na uroczystość posadzenia dębu katyńskiego w ogrodach pałacu prezydenckiego na Krakowskim Przedmieściu w dniu 12 kwietnia 2010 roku. Niestety, dwa dni przed tym planowanym spotkaniem miała miejsce katastrofa samolotu prezydenckiego pod Smoleńskiem.

   W kolejne rocznice zbrodni katyńskiej i katastrofy smoleńskiej, 10 kwietnia, w Stęszewskiej Farze odprawiana jest uroczysta Msza Święta z udziałem władz lokalnych, szkół gminnych i stowarzyszeń, a po południu oddajemy hołd przy naszych dębach katyńskich tym wszystkim, którzy oddali wtedy życie za Polskę.    W roku 2009 na stęszewskim cmentarzu powstał okazały Pomnik Pamięci, na którym parafianie fundują i umieszczają mosiężne tabliczki poświęcone pamięci swoich bliskich z podaniem możliwie dokładnych okoliczności ich śmierci. W ten sposób powstała swoista panorama tragicznych losów naszych Rodaków, którzy ginęli na frontach wojen światowych, w powstaniach, w obozach i łagrach, zostali zamordowani na Ukrainie czy skazywani na śmierć już w Polsce Ludowej. Są także tabliczki poświęcone patronom ulic w Stęszewie, którzy oddali życie w obronie naszej Ojczyzny. Osobna tablica upamiętnia wszystkie ofiary katastrofy smoleńskiej z prezydentem Lechem Kaczyńskim na czele.    Także z inicjatywy parafii specjalnymi tablicami zostały upamiętnione osoby zasłużone na polu kultury, a związane ze Stęszewem poprzez swoją pracę czy stąd pochodzące.

    W związku ze stuleciem budowy szkoły, obecnego gimnazjum przy ul. Szkolnej, w 2007 roku na frontonie tego budynku przez ks. biskupa Zdzisława Fortuniaka została poświęcona i odsłonięta tablica pamięci dedykowana ks. dziekanowi Wawrzyńcowi Chybickiemu, kapłanowi społecznikowi z okresu kulturkampfu, inicjatorowi budowy tejże szkoły.

    Z powszechną aprobatą spotkała się też propozycja ks. proboszcza umieszczenia na budynku obecnego Zespołu Szkół przy ul. Wojska Polskiego tablicy poświęconej wieloletniej nauczycielce na Kresach, Warmii i przez kilkadziesiąt ostatnich lat w Stęszewie, pani Marii Zarembie, którą w maju 2012 roku poświęcił ks. proboszcz.

    W związku z dwusetną rocznicą śmierci wybitnego wielkopolskiego historyka Józefa Łukaszewicza, urodzonego w Krąplewie koło Stęszewa, na budynku stęszewskiego wikariatu została umieszczona tablica ku jego czci, ufundowana przez Towarzystwo Miłośników Miasta Stęszewa, mające obecnie swoją siedzibę w naszym domu parafialnym.    Każdego roku parafia stęszewska organizuję pielgrzymki autokarowe śladami Jana Pawła II. W ciągu trzech dni zawsze modlimy się kolejno w kaliskim Sanktuarium św. Józefa, na Jasnej Górze, w Sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Łagiewnikach, w samym Krakowie, w Kalwarii Zebrzydowskiej i rodzinnych papieskich Wadowicach.

   W grocie maryjnej przy kościele parafialnym znajduje się tablica dziękczynna za matczyną opiekę Najświętszej Maryi Panny nad błogosławionym Janem Pawłem II,   a najruchliwsze miejsce Stęszewa, rondo, nosi imię Jana Pawła II. 

strona główna :: informator parafii :: sakramenty św. :: grupy duszpasterskie :: kalendarz parafialny ::  duszpasterstwo rodzin :: historia parafii :: galeria :: cmentarz :: kontakt
Zalecana przeglądarka: IE min. 5.0 :: 1024x768 :: projekt: Bartkomp